Opakowania z tektury to znakomity wybór z wielu względów. Są one między innymi lekkie i uniwersalne, w związku z czym można je stosować do przechowywania bardzo wielu produktów. Równie dobrze nadadzą się w gastronomii (do pakowania zamówień na wynos), jak i w branży wysyłkowej (do transportu towaru). Jest jednak jedna cecha, za sprawą której opakowania tekturowe wyróżniają się na tle innych (na przykład plastikowych) i stanowią dla nich znacznie lepszą alternatywę. Jest to oczywiście ekologiczność. Opakowania z tektury są bowiem przyjazne środowisku.
Ekologiczność tektury
Dlaczego tektura jest tak ekologiczna? Dlatego, że do jej produkcji wykorzystuje się surowce naturalne. Co prawda ma to swoją negatywną stronę – taką, że aby otrzymać tekturę, trzeba najpierw przeprowadzić wycinkę drzew. W celu wyprodukowania tektury wykorzystuje się między innymi włókna z drewna drzew iglastych, eukaliptusa czy brzozy. Wobec tego, że do uzyskiwania tworzyw sztucznych nie stosuje się surowców naturalnych, mogłoby się wydawać, że to właśnie produkcja tektury stanowi zagrożenie dla środowiska. Jest jednak wprost przeciwnie. Po pierwsze dlatego, że odpowiednie zarządzanie lasami pozwala na to, by wycinki nie były szkodliwe dla środowiska, lecz, wręcz odwrotnie, służyły mu. Jeśli tylko są one uzupełniane sadzeniem nowych drzew, to nie stanowią zagrożenia. Drugą przyczyną, dla której produkcja tektury nie szkodzi przyrodzie, jest zaś to, że to, co powstało z surowców naturalnych, łatwiej się rozkłada i zostaje pochłonięte przez naturę. Nie można tego jednak powiedzieć o plastiku. Produkowane przez człowieka tworzywa sztuczne mają o wiele dłuższy czas degradacji niż otrzymywana z naturalnych materiałów tektura.
Jednak nawet w obliczu tego, że tektura łatwo się rozkłada, nie należy jej wyrzucać do zbiornika z odpadami zmieszanymi. Jest bowiem materiałem, który świetnie nadaje się do recyklingu. Mimo że w trakcie przetwarzania odpadów na nowy produkt występuje trochę strat, to nadal udaje się otrzymać wysoki stopień odzysku.