Prawdopodobnie nikt nie wyobraża sobie współczesnej branży opakowaniowej bez tektury. Jest ona bardzo trwałym, najgrubszym rodzajem materiału papierniczego. Rodzaje tektury najłatwiej podzielić jest ze względu na ilość warstw. Gdzie znajdują zastosowania tektury dwu i trzywarstwowe, a gdzie wielowarstwowe? Tym zajmiemy się w dzisiejszym wpisie.
Cienkie tektury
Tektura dwuwarstwowa, jak sama nazwa wskazuje, składa się z dwóch warstw: jednej gładkiej i jednej pofalowanej. Tego typu tektury używa się zazwyczaj do zabezpieczania przedmiotów przed transportem lub magazynowaniem (w tekturę zawija się np. delikatne butelki z winem lub oddziela nią elementy zastawy stołowej w jednym opakowaniu). Cienkie tektury przydają się też jako wypełniacze podczas transportu.
Tektury trzywarstwowe
Tektury trzywarstwowe zbudowane są z dwóch gładkich arkuszy i jednej pofalowanej warstwy pomiędzy nimi. Są sztywniejsze i bardziej wytrzymałe niż tektury dwuwarstwowe. Z nich produkuje się między innymi opakowania tekturowe na lekkie przedmioty. Bardzo popularne jest też wykorzystywanie tego materiału przez firmy budowlane, które przy pomocy tektury falistej ochraniają np. podłogi przed porysowaniem, czy meble przed poobijaniem. Tekturę można też wykorzystać przy wykonywaniu izolacji termicznej. Mogą one być również wykorzystywane przy przeprowadzkach, np. jako zabezpieczenie sprzętów AGD i RTV przed porysowaniem. Z tektury wykonuje się też akcesoria biurowe takie jak teczki i koperty.
Kilka warstw
Tektury wielowarstwowe są niezwykle wytrzymałe. To sprawia, że produkuje się z nich m.in. opakowania, które potrafią znieść naprawdę wiele – np. kartony używane do przeprowadzek, czy opakowania, w których sprzedawany jest sprzęt RTV. Ze sztywnej, wytrzymałej tektury tworzy się również dekoracje (np. w przestawieniach), lub zabawki dla dzieci: domki, zamki itp. Artystyczne dusze często wykorzystują tektury różnej grubości do tworzenia prac plastycznych, lub prezentów dla znajomych.